Begin Main Content Area

SATURDAY, JANUARY 5, 2019

HOURS: 8 AM TO 9 PM

Location Key:

BH          PA Preferred® Banquet Hall
CCC        Crossroads Conference Center
E             East Hall
KCC        Keystone Conference Center
NHA       New Holland Arena
CCS        Culinary Connection Stage
LFS         Lancaster Farming Stage
EL           East Maclay Street Lobby

GFA       Good Foods Area
MHS      Main Hall Stage
SA          Small/Sale Arena
GEX       Giant® Exposition Hall
EA          Equine Arena
EB          Equine Barn
M            Main Hall

8:00 a.m.         Draft Horse Youth Showmanship and Decorating, followed by Cart Classes (EA)

                           Pennsylvania High School Rodeo Association Championship (NHA)

9:00 a.m.         Poultry Judging (E)

                           Artisan Demonstrations (MHS)

10:00 a.m.       Opening Ceremonies with Governor Tom Wolf & Secretary Russell Redding (SA)

                           Rabbit Youth Showmanship Contest (E)

                           Poultry Youth Showmanship Contest (CCC)

                           Blue Ribbon Pie Contest (GFA)

                           Maple Production Demonstration by the PA Maple Syrup Producers (CCS)

                           Hex Signs and Mystery Marks Greg Huber (LFS)

11:00 a.m.        Chef Instructor Mike Ditchfield and Students from the Pennsylvania College of Technology (CCS)

                           Story Time with Miss Pennsylvania (MHS)

                           Lancaster Farming Locator (LFS)

11:30 a.m.         Cumberland County Drill Team (NHA)

                           Junior Market Lamb Competition (SA)

                           Beginning in Beekeeping Perry Arlia (LFS)

12:00 p.m.       Jim Switzenberg, Director of Operations, John Wright Restaurant, Wrightsville, PA (CCS)

                           Beef Demonstration Dr. Jonathan Campbell PSU (LFS)

12:30 p.m.       Pennsylvania State Police Drill Team Demonstration (NHA)

1:00 p.m.         Wine Competition Awards Ceremony (MHS)

                          Thermador Challenge – "Iron Chef" Competition with local Chefs and Media Personalities (CCS)

                          Basics of Maple Syrup Production, Andy Dewing (LFS)

1:30 p.m.         All about Butterflies, David Folks (LFS)

2:00 p.m.        Pennsylvania High School Rodeo Meet and Greet (NHA)

                          David Santucci, Regional Sales Manager, Country Fresh Mushrooms (CCS)

                          PA Preferred Junior Baking Cookie/Brownie Bar Contest (GFA)

                          Cheese Competition Awards Ceremony (MHS)

                          PA Hardwoods, Wayne Bender (LFS)

2:30 p.m.        Cider Competition Awards Ceremony (MHS)

                          Basics of Maple Syrup Production, Andy Dewing (LFS)

3:00 p.m.        Beer Competition Awards Ceremony (MHS)

                          Will Shaw, Sous Chef, Bear's Den, Hershey Lodge & Convention Center (CCS)

                          Equine Barn Open to the Public (until 8 p.m.) (EB)

                          Barns of Southeastern PA, Greg Huber (LFS)

4:00 p.m.       Sheep Herding Demonstration (EA)

                         Casey Callahan, Executive Pastry Chef & Owner, Raising the Bar (CCS)

                         PA Preferred Chocolate Cake Contest (GFA)

                         Story Time (MHS)

4:30 p.m.       Pennsylvania High School Rodeo (NHA) 

5:00 p.m.       2018 Blended Burger Competition Winner (CCS)

                         Farm Show Fashions with a Flair (BH)

                         Pennsylvania High School Rodeo Association Championship (NHA)

                         Honey Extraction Demonstration by the Pennsylvania Beekeepers Association (CCS)

                         Basics of Maple Syrup Production Andy Dewing (LFS)

                         Artisan Demonstrations (MHS)

5:30 p.m.       Owning and caring for Small Ruminants Dr. Pesato Upenn (LFS)

7:00 p.m.       Grand Champion Jr. Market Lamb, Followed by Showmanship (SA)