Begin Main Content Area

Full Schedule

AgExplorer, Know Your Farmer, Calving Corner, AG101 Presentations and Family Living Demonstrations including branch carving, lace making, wheat weaving, spinning, wool carding, wildlife artists, blacksmithing, chair caning, and the Bluebird Society of PA demonstrations are open and take place daily during operating hours.

Location Key:

BH          PA Preferred® Banquet Hall
CCC        Crossroads Conference Center
E             East Hall
KCC        Keystone Conference Center
NHA       New Holland Arena
CCS        Culinary Connection Stage
LFS         Lancaster Farming Stage
EL           East Maclay Street Lobby

GFA       Good Foods Area
MHS      Main Hall Stage
SA          Small/Sale Arena
GEX       Giant® Exposition Hall
EA          Equine Arena
EB          Equine Barn
M            Main Hall


SATURDAY, JANUARY 5, 2019

HOURS: 8 AM TO 9 PM

8:00 a.m.         Draft Horse Youth Showmanship and Decorating, followed by Cart Classes (EA)

                           Pennsylvania High School Rodeo Association Championship (NHA)

9:00 a.m.         Poultry Judging (E)

                           Artisan Demonstrations (MHS)

10:00 a.m.       Opening Ceremonies with Governor Tom Wolf & Secretary Russell Redding (SA)

                           Rabbit Youth Showmanship Contest (E)

                           Poultry Youth Showmanship Contest (CCC)

                           Blue Ribbon Pie Contest (GFA)

                           Maple Production Demonstration by the PA Maple Syrup Producers (CCS)

                           Hex Signs and Mystery Marks Greg Huber (LFS)

11:00 a.m.        Chef Instructor Mike Ditchfield and Students from the Pennsylvania College of Technology (CCS)

                           Story Time with Miss Pennsylvania (MHS)

                           Lancaster Farming Locator (LFS)

11:30 a.m.         Cumberland County Drill Team (NHA)

                           Junior Market Lamb Competition (SA)

                           Beginning in Beekeeping Perry Arlia (LFS)

12:00 p.m.       Jim Switzenberg, Director of Operations, John Wright Restaurant, Wrightsville, PA (CCS)

                           Beef Demonstration Dr. Jonathan Campbell PSU (LFS)

12:30 p.m.       Pennsylvania State Police Drill Team Demonstration (NHA)

1:00 p.m.         Wine Competition Awards Ceremony (MHS)

                          Thermador Challenge – "Iron Chef" Competition with local Chefs and Media Personalities (CCS)

                          Basics of Maple Syrup Production, Andy Dewing (LFS)

1:30 p.m.         All about Butterflies, David Folks (LFS)

2:00 p.m.        Pennsylvania High School Rodeo Meet and Greet (NHA)

                          David Santucci, Regional Sales Manager, Country Fresh Mushrooms (CCS)

                          PA Preferred Junior Baking Cookie/Brownie Bar Contest (GFA)

                          Cheese Competition Awards Ceremony (MHS)

                          PA Hardwoods, Wayne Bender (LFS)

2:30 p.m.        Cider Competition Awards Ceremony (MHS)

                          Basics of Maple Syrup Production, Andy Dewing (LFS)

3:00 p.m.        Beer Competition Awards Ceremony (MHS)

                          Will Shaw, Sous Chef, Bear's Den, Hershey Lodge & Convention Center (CCS)

                          Equine Barn Open to the Public (until 8 p.m.) (EB)

                          Barns of Southeastern PA, Greg Huber (LFS)

4:00 p.m.       Sheep Herding Demonstration (EA)

                         Casey Callahan, Executive Pastry Chef & Owner, Raising the Bar (CCS)

                         PA Preferred Chocolate Cake Contest (GFA)

                         Story Time (MHS)

4:30 p.m.       Pennsylvania High School Rodeo (NHA) 

5:00 p.m.       2018 Blended Burger Competition Winner (CCS)

                         Farm Show Fashions with a Flair (BH)

                         Pennsylvania High School Rodeo Association Championship (NHA)

                         Honey Extraction Demonstration by the Pennsylvania Beekeepers Association (CCS)

                         Basics of Maple Syrup Production Andy Dewing (LFS)

                         Artisan Demonstrations (MHS)

5:30 p.m.       Owning and caring for Small Ruminants Dr. Pesato Upenn (LFS)

7:00 p.m.       Grand Champion Jr. Market Lamb, Followed by Showmanship (SA)

​SUNDAY, JANUARY 6, 2019

HOURS: 8 AM TO 8 PM

8:00 a.m.       Junior Beef Breeding Cattle Show (EA)

                         Junior Market Swine Show (SA)

                         Sheep Herding Finals (NHA)

9:00 a.m.       Artisan Demonstrations (MHS)

10:00 a.m.     Honey Extraction Demonstration by the Pennsylvania State Beekeepers Association (CCS)

                         Non-Denominational Worship Service (BH)

                         Artisan Demonstrations (MHS)

                         Basics of Maple Syrup Production Andy Dewing (LFS)

10:30 a.m.     PA Hardwoods Wayne Bender (LFS)

11:00 a.m.      Lance Smith, Executive Chef, The Millworks, and the Students from the Leaf Project (CCS)               

                         Story Time with Pennsylvania Dairy Princess' (MHS)

                         Veal Demonstration Dr. Jonathan Campbell PSU (LFS)

12:00 p.m.     Draft Horse Hitch Competition – 6 Horse Hitch and other Team Classes (NHA)

                         Angel Food Cake Contest (GFA)

                         Stephanie Gelberd, Executive Chef, Savor, Farm Show Complex (CCS)

                         Artisan Demonstrations (MHS)

                         Raising Alpacas PA Alpaca Owners and Breeders Association (LFS)               

1:00 p.m.       Celebrity Chef Demonstration (CCS)

                         Artisan Demonstrations (MHS)    

                         Rabbit Hopping, Sally Turner (LFS)

2:00 p.m.       Chef Instructor Chris Grove & Students, Pennsylvania College of Technology (CCS)

                         Artisan Demonstrations (MHS)

                         Junior Market Steer Show, followed by Showmanship (EA)

                         PA Hardwoods, Wayne Bender (LFS)

2:30 p.m.       Differences in Honey, Perry Arlia (LFS)

3:00 p.m.       Celebrity Chef Demonstration (CCS)

                         Artisan Demonstrations (MHS)

4:00 p.m.      Grand Champion Junior Market Swine, Followed by Showmanship (SA)

                         Kristin Messner-Baker, Chef & Owner, The Vegetable Hunter (CCS)

                         Thumbprint Cookie Contest (GFA)

                         Story Time (MHS)

5:00 p.m.       Grand Champion Junior Market Steer, Followed by Showmanship (EA)

                         School Cooking Challenge with Students from the Pennsylvania College of Technology (CCS)

                         Artisan Demonstrations (MHS)

                         Basics of Maple Syrup Production (LFS)               

6:00 p.m.       Horse Vaulting Demonstration (NHA)

                         Showmanship Clinic (SA)

                         Maple Production Demonstration by the PA Maple Syrup Producers (CCS)

                         Artisan Demonstrations (MHS)

                         Raising Alpacas PA Alpaca Owners and Breeders Association (LFS)

6:30 p.m.       Horse Logging Demonstration (EA)

7:00 p.m.       Artisan Demonstrations (MHS)      


​MONDAY, JANUARY 7, 2019

HOURS: 8 AM TO 9 PM

8:00 a.m.       Open Beef Angus, Simmental, Hereford & Limousin Judging (EA)

                         Junior Market Goat (SA)

                         Agricultural Education Demonstrations – Canton FFA (MHS)

8:30 a.m.       Agricultural Education Demonstrations – Battlefield FFA (MHS)

9:00 a.m.       Agricultural Education Demonstrations – Laurel FFA (MHS)

9:30 a.m.       Agricultural Education Demonstrations – Brothersvalley FFA (MHS)               

10:00 a.m.     Maple Production Demonstration by the PA Maple Syrup Producers (CCS)

                         Agricultural Education Demonstrations – Midd-West FFA (MHS)

11:00 a.m.      Chef Instructor Lou Sackett & Students, Dauphin County Technical School (CCS)               

                         Agri-Magic Show (MHS)     

12:00 p.m.     Kathryn Long, RDN, LDN, and Beth Stark RDN, LDN, Weis Markets, Inc. (CCS)

                         Make It & Take It: Snack Mix  (MHS)               

1:00 p.m.       Grand Champion Junior Market Goat Followed by Showmanship (SA)

                         Walter Staib, Owner, City Tavern & Host of the Emmy Award winning "A Taste of History" (CCS)

                          Selling Eggs in Pennsylvania, Food Safety, PDA (LFS)

1:30 p.m.         Agricultural Education Demonstrations – Clarion Limestone FFA (MHS)

                          Raising a Dairy Heifer/Poisonous Plants to Dairy Charley Quick (LFS)

2:00 p.m.        Barry Crumlich, Executive Chef, Pennsylvania Governor's Residence (CCS)

                          Pennsylvania State FFA Association Mid-Winter Convention (NHA)

                          Agricultural Education Demonstrations – Clarion Limestone FFA (MHS)

                          Textile Science Project, Kaylee Knapp and Olivia Drake (LFS)

2:30 p.m.        Agricultural Education Demonstrations – Clarion Limestone FFA (MHS)

                          Small Engine Project Max Knapp and Dawson Beach (LFS)

3:00 p.m.        Robert Dacko, Food Service Specialist for Weis Markets, Inc. (CCS)

                          Agri-Magic Show (MHS)

4:00 p.m.       Kurt Wewer, Executive Chef, Ever Grain Brewing Co.'s Craft Kitchen (CCS)               

                          Story Time with the Dauphin County Library System (MHS)

                          Raising a Dairy Heifer/Poisonous Plants to Dairy, Charley Quick (LFS)               

4:30 p.m.        Beef Supreme Champion (EA)

                          Make Mine Country Concert (NHA)

                          Raising and Showing Goats Grace Romesberg (LFS)

5:00 p.m.        Master Showmanship Competition (SA)

                          John & Sukey Jamison, Owners of Jamison Farm (CCS)

                          Agri-Magic Show (MHS)

                          Textile Science Project Kaylee Knapp and Olivia Drake (LFS)

5:30 p.m.        Small Engine Project, Max Knapp and Dawson Beach (LFS)

6:00 p.m.       Honey Extraction Demonstration by the Pennsylvania State Beekeepers Association (CCS)

                         Mini Horse Pull (EA)

                         Artisan Demonstrations (MHS)

6:45 p.m.       Square Dance Parade, followed by Competition (NHA)

7:00 p.m.       Square Dance Competition (NHA)

 

​TUESDAY, JANUARY 8, 2019

HOURS: 8 AM TO 9 PM

7:00 a.m.       Scholarship Foundation Breakfast (BH)

8:00 a.m.       Alpaca Show and Demonstration (EA)

                         Agricultural Education Demonstrations – CAMS North FFA (MHS)

8:30 a.m.       Agricultural Education Demonstrations – CAMS North FFA (MHS)

9:00 a.m.       Pennsylvania Farm Show Scholarship Foundation Awards (SA)

                         4-H Potato Grading and Identification (KCC)

                         Pony Pulling Contest; Heavy, Light and Mediumweight (NHA)

                         Agricultural Education Demonstrations - Blackhawk FFA (MHS)                                      

                         Smart Talk, STEM in Ag, WITF (LFS)

9:30 a.m.       Sale of Champions followed by Jr. Livestock Sale (SA)

                         Agricultural Education Demonstrations - Mohawk FFA (MHS)               

10:00 a.m.     Agricultural Education Demonstrations – Wilmington FFA (MHS)

                         NASA's Mars Challenge, Daisy and Rose Snow (LFS)

10:30 a.m.      Agricultural Education Demonstrations – CPI FFA (MHS)

                         Spotted Lanternfly Awards, PDA (LFS)

11:00 a.m.      Honey Extraction Demonstration by the Pennsylvania State Beekeepers Association (CCS)

                         Agricultural Education Demonstrations – Moniteau FFA (MHS)

                         Robotics and Agriculture Centre County 4-H Robotic Club (LFS)

11:30 a.m.       Agricultural Education Demonstrations – Moniteau FFA (MHS)

12:00 p.m.      Mandisa Horn, Executive Chef & Owner, Mangia Qui (CCS)

                         Make It and Take It: PA Rocks (MHS)

                         Using Drone Technology in Agriculture Albert Sarvis Harrisburg University (LFS)

1:00 p.m.        Qui Qui Masara, Executive Chef & Owner, Mangia Qui (CCS)

                         Robotics and Agriculture Centre County 4-H Robotic Club (LFS)

1:30 p.m.        Horse Pulling Contest; Light and Heavyweight (NHA)

                         Agricultural Education Demonstrations – Moniteau FFA (MHS)

                         NASA's Mars Challenge, Daisy and Rose Snow (LFS)

2:00 p.m.       David Taddei, Executive Chef, DelGrosso's Amusement Park, Inc. and Marianna Foods, Inc. (CCS)

                         Agricultural Education Demonstrations – Gifford Pinchot FFA (MHS)

2:30 p.m.       Agricultural Education Demonstrations – Gifford Pinchot FFA (MHS)       

3:00 p.m.      Jason Clark, Restaurant Chef, Hollywood Casino at Penn National Race Course (CCS)

                        Agri-Magic Show (MHS)

4:00 p.m.     Chef Instructor Claire Dacko and Students from Dauphin County Technical School (CCS)

                        Pennsylvania's Greatest Whoopie Pie Contest, Sponsored by Good Foods (GFA)

                        Story Time with the Dauphin County Library System (MHS)

                        All about Poultry, Franklin County 4-H Poultry Club (LFS)               

5:00 p.m.      Draft Horse Hitch and Drive (EA)

                        School Cooking Challenge with Students from the Dauphin County Technical School (CCS)

                        Agri-Magic Show (MHS)

                       Rabbit Hopping, Sally Turner (LFS)              

6:00 p.m.     Maple Production Demonstration by the PA Maple Syrup Producers (CCS)

                       Celebrity Draft Horse Feed Scurry Challenge (EA)

                       Using Drone Technology in Agriculture, Albert Sarvis Harrisburg University (LFS)

                       Artisan Demonstrations (MHS)

7:00 p.m.     Horse Show Pitching Contest (NHA)               

                       Make Mine Country – Musical Entertainment (NHA)


 

​WEDNESDAY, JANUARY 9, 2019

HOURS: 8 AM TO 9 PM

8:00 a.m.     Agricultural Education Demonstrations – Somerset Area FFA (MHS)

                       Antique Tractor Display and Farm Activity Area (EA)

                       Speed Horse Demonstration (LA)

8:30 a.m.     Agricultural Education Demonstrations – Somerset CTC FFA (MHS)

9:00 a.m.     Agricultural Education Demonstrations – Big Spring FFA (MHS)

9:30 a.m.     Agricultural Education Demonstrations – Big Spring FFA (MHS)               

10:00 a.m.   Youth Fleece to Shawl Contest and Auction (SA)

                       Maple Production Demonstration by the PA Maple Syrup Producers (CCS)

                       Agricultural Education Demonstrations – CAMS South FFA (MHS)

                       PA Farm Show through the Years, Mary Klaus (LFS)

10:30 a.m.    Agricultural Education Demonstrations – CAMS South FFA (MHS)

11:00 a.m.    Chef Instructor Chad Brumbaugh & Students, HACC (CCS)

                       Agricultural Education Demonstrations – CAMS South FFA (MHS)

                       Produce Rule Food Safety PDA (LFS)

11:30 a.m.     Youth Pedal Tractor Pull Registration (EA)

                       How to Prepare for a Cheese Party (MHS)

                       Selling Eggs in Pennsylvania, Food Safety, PDA (LFS)

12:00 p.m.   Draft Horse Hitch and Drive (NHA)

                       The Sloppy Joe Beef Showdown presented by the PA Beef Council (CCS)

                       Make It and Take It: Microwave Mug Mix (MHS)

                       All about Butterflies, David Folks (LFS)

12:30 p.m.    Youth Pedal Tractor Pull (EA)

1:00 p.m.      Agricultural Education Demonstrations (MHS)

                        John Reis, Corporate Executive Chef, Hilton Harrisburg (CCS)

2:00 p.m.      Bill Collier, Executive Chef, Bricco, Harrisburg, PA (CCS)

                        Speed Horse Demonstration (NHA)

                        Agricultural Education Demonstrations – Chambersburg FFA (MHS)

2:30 p.m.      How to Prepare for a Cheese Party (MHS)

3:00 p.m.     Sheep to Shawl Contest and Auction (SA)

                       Agri-Magic Show (MHS)

                       Doug Krick, Executive Chef, Dodge City Steakhouse (CCS)

4:00 p.m.    Antique Tractor Pull (EA)

                       Sharon Jackson, Kitchen Manager, Downtown Daily Bread (CCS)

                       Story Time with the Dauphin County Library System (MHS)                                               

5:00 p.m.     Draft Horse Pleasure Showmanship, Decorating, Riding, and Barrel classes (LA)

                       Robert Ayala, Executive Chef, Home 231 (CCS)

                       Agri-Magic Show (MHS)

5:30 p.m.     Bid Calling Contest (BH)

6:00 p.m.    Honey Extraction Demonstration by the Pennsylvania State Beekeepers Association (CCS)

                       Artisan Demonstrations (MHS)         

6:30 p.m.     Sheep to Shawl Auction (SA)

7:00 p.m.    Fleece Auction (SA)


 

THURSDAY, JANUARY 10, 2019

HOURS: 8 AM TO 9 PM

Veterans, Military & Their Families Day: Farmers are the 2% of our nation that feeds us. Veterans are the 2% that protects us. On Thursday, January 11, we will honor those who feed, those who serve, and those who do both. It’s always a good day to recognize those who dedicate their lives for our freedom.


8:00 a.m.     Agricultural Education Demonstrations – Greenwood FFA (MHS)

                       Junior Dairy Goat Show (NW)

                       Junior Breeding Sheep Show, Junior Sheep Showmanship (SA)

8:30 a.m.     Draft Horse Pleasure Show and Stick Horse Race (EA)

                       Agricultural Education Demonstrations – Greenwood FFA (MHS)

9:00 a.m.     Agricultural Education Demonstrations – Greenwood FFA (MHS)

9:30 a.m.     Agricultural Education Demonstrations – Selinsgrove FFA (MHS)

10:00 a.m.   Agricultural Education Demonstrations – Selinsgrove FFA (MHS)

                       Tractor Square Dancing (NHA)

                       Honey Extraction Demonstration by the Pennsylvania State Beekeepers Association (CCS)

                       Recognition of Veterans, Active Military and Their Families (LFS)

11:00 a.m.    Michael Harants, Harrisburg ACF Chapter, Professional Chef Consultant & U.S. Navy Deputy Program (CCS)

                       Agri-Magic Show (MHS)

                       Military Band Concert (LFS)

12:00 p.m.   Junior Breeding Sheep Champion (SA)

                       Wes Trout, Sales Manager and Culinary Trainer for BOSCH and Thermador Appliances (CCS)

                       Make It and Take It: Nest Box Building, Sponsored by the Bluebird Society of PA (MHS)

12:30 p.m.    Rabbit Hopping, Sally Turner (LFS)

1:00 p.m.      Exceptional Rodeo (NHA)

                        Army vs. Navy Cook-Off (CCS)

                        Shaver's Creek – Naturiotism Presentation (MHS)

                        Rabbit Hopping, Sally Turner (LFS)

1:30 p.m.       Produce Rule Food Safety, PDA (LFS)

2:00 p.m.      Chef Instructor David T. Mills III & Students, HACC (CCS)

                        Shaver's Creek – Naturiotism Presentation (MHS)               

3:00 p.m.      Agri-Magic Show (MHS)

                        Rodeo Warm-Up (NHA)

                        Cher Harris, Executive Pastry Chef, The Hotel Hershey (CCS)

3:30 p.m.      Junior Dairy Cattle Showmanship (EA)

                        Junior Meat Goat Showmanship (NW)

4:00 p.m.     John Moeller, and Author, "Dining at the White House- From The President's Table to Yours" (CCS) 

                        Shaver's Creek Naturiotism (MHS)    

5:00 p.m.      Junior Meat Breeding Goat Show (NW)

                        Christian DeLutis, Executive Chef & Owner, Koda (CCS)

                        Shaver's Creek Naturiotism (MHS)

6:00 p.m.     Celebrity Rabbit Hopping Contest (SA)

                        PA Equine Showcase (EA)

                        Story Time with the Dauphin County Library System (MHS)               

                        Maple Production Demonstration by the PA Maple Syrup Producers (CCS)

                        Rabbit Hopping, Sally Turner (LFS)

7:00 p.m.      PRCA Circuit Finals Rodeo (NHA)

8:00 p.m.     Junior Meat Breeding Goat Supreme Champion (NW)


​FRIDAY, JANUARY 11, 2019

HOURS: 8 AM TO 9 PM

Resource Conservation Day: Farmers are the original stewards of our land. On Friday, January 11, we’re highlighting the work of our industry to provide for the future of our state, and our nation, through farmland preservation and best management practices for conservation.

8:00 a.m.      Open Sheep Show (SA)

                        Dairy Cattle Show (EA)

                        Open Dairy Goat Judging (NW)

9:30 a.m.      Horse Shoeing, Hoof Trimming, and Sheep Shearing Demonstration (NHA)

                        Celebrity Honey Extraction Demonstration (MHS)

10:00 a.m.    Maple Production Demonstration by the PA Maple Syrup Producers (CCS)

                        The Modern Journeymen (LFS)

10:30 a.m.    All about Butterflies – David Folk (LFS)

11:00 a.m.    Chef Instructor Autumn Patti & Students, HACC (CCS)

                       Agri-Magic Show (MHS)

                       How to Construct Rain Barrels Cumberland Co. Conservation District (LFS)

11:30 a.m.     Supreme Champion Wool (SA)

                       Container Salad Gardening Good Grows (LFS)

12:00 p.m.   The Best Sausage & Beer Competition presented by the PA Pork Producers Council (CCS)

                       Make It and Take It: Cookie Mix, Sponsored by Golden Barrel (MHS)

                       The Modern Journeymen (LFS)

12:30 p.m.    Being a Veterinary Pathologist Dr. Julie Engiles (LFS)

1:00 p.m.      Thomas J. Long, Director of Campus Dining, HACC's Chef's Apprentice (CCS)

                      Peregrine Falcon Bert Myers (LFS)

1:30 p.m.       How to Construct Rain Barrels Cumberland Co. Conservation District (LFS)

2:00 p.m.      Rodeo Warm-Up (NHA)

                        Maureen Sutton-Fowler, Sous Chef, Devon Seafood Grill (CCS)

                        Sprouting Grains (LFS)

2:30 p.m.      Celebrity Cow Milking Contest (EA)

3:00 p.m.      Agri-Magic Show (MHS)

                        Kyle Mason, Executive Corporate Chef, Appalachian Brewing Company (CCS)

3:30 p.m.      Milk a Cow Event (EA)

4:00 p.m.     Ben Beaver, Executive Chef, Greystone Public House (CCS)

                       Story Time with the Dauphin County Library System (MHS)

4:30 p.m.     Being a Veterinary Pathologist Dr. Julie (LFS)               

5:00 p.m.     Angorapalooza (SA)

                       School Cooking Challenge with HACC, Central PA's Community College, Students (CCS)

                       Golden Barrel Sticky Bun Contest (GFA)

                       Agri-Magic Show (MHS)

                       The Modern Journeymen (LFS)

5:30 p.m.     Best Doe in Show (NW)

                       Peregrine Falcon Bert Myers (LFS)

6:00 p.m.     PA Equine Showcase (EA)

                       Honey Extraction Demonstration by the Pennsylvania State Beekeepers Association (CCS)

                       Raising Alpacas PA Alpaca Owners and Breeders Association (LFS)

                       Artisan Demonstrations (MHS)

7:00 p.m.     PRCA Circuit Finals Rodeo (NHA)

 

SATURDAY, JANUARY 12, 2019

HOURS: 8 AM TO 5 PM

8:00 a.m.     Boer Goat Show (NW)

                       Breeding Sheep Show (SA)

8:30 a.m.     Antique Tractor Restoration Presentations and Awards (LFS)

9:00 a.m.     PA Equine Showcase (EA)

                       Antique Tractor Restoration Presentations (LFS)

                       Artisan Demonstrations (MHS)

9:30 a.m.     Farm Class Horse Pulling (NHA)

                       Antique Tractor Restoration Presentations and Awards (LFS)

10:00 a.m.   Honey Extraction Demonstration by the Pennsylvania State Beekeepers Association (CCS)

                       Antique Tractor Restoration Presentations and Awards (LFS)

11:00 a.m.    Undeniably Dairy Milkshake Contest presented by the American Dairy Association North East (CCS)

                       Story Time (MHS)

                       Antique Tractor Restoration Presentations and Awards (LFS)

12:00 p.m.   Dairy Judging School (NW)

                      Jeffrey Miller, Executive Chef, Falling Rock, Nemacolin Woodlands Resort (CCS)

                      Antique Tractor Restoration Presentations (LFS)

1:00 p.m.    Supreme Champion Meat (SA)

                     Antique Tractor Restoration Awards (LFS)

                     Rodeo Warm-Up (NHA)

                     Sue Miller, Owner, Birchrun Hills Farm (CCS)

2:00 p.m.   Lumberjack Demonstration and Competition (EA)

                     Elizabeth Miller, Executive Pastry Chef, Nemacolin Woods Resort (CCS)

3:00 p.m.   Todd Lewis, Chef Instructor, PA Department of Corrections (CCS)

                      Apple Auction (M)

4:00 p.m.   Chef Instructor Timothy McGrath & Students, Cumberland Perry Vocational School (CCS)

                      Story Time (MHS)

5:00 p.m.    PRCA Circuit Finals Rodeo (NHA)