Begin Main Content Area

SATURDAY, JANUARY 4, 2020

HOURS: 8 AM TO 9 PM

Location Key:

BH          PA Preferred® Banquet Hall
CCC        Crossroads Conference Center
E             East Hall
KCC        Keystone Conference Center
NHA       New Holland Arena
CCS        Culinary Connection Stage
LFS         Lancaster Farming Stage
EL           East Maclay Street Lobby

MHS      Main Hall Stage
SA          Small/Sale Arena
GEX       Giant® Exposition Hall
EA          Equine Arena
EB          Equine Barn
M            Main Hall

8:00 a.m.             Draft Horse Youth Showmanship, followed by Cart Classes (EA)
                               Pennsylvania High School Rodeo Association Championship (NHA)

9:00 a.m.             Poultry Judging (E) 

10:00 a.m.           Opening Ceremonies with Governor Tom Wolf and Secretary Russell Redding (SA)

                               Rabbit Youth Showmanship Contest (E)

                               Poultry Youth Showmanship Contest (CCC)

                               Blue Ribbon Pie Contest   (MHS)

                               Maple Production Demonstration –  PA Maple Syrup Producers (CCS)

                               PA 4-H Engineering Design Challenge  (LFS)

11:00 a.m.             Chef Instructor Mike Ditchfield & Students from the Pennsylvania College of Technology (CCS)

                               Barns of Southeastern PA – Greg Huber (LFS)       

11:30 a.m.              Junior Market Lamb Competition (SA)

                               Cumberland County Drill Team (NHA)

12:00 p.m.             Walter Staib, Owner, City Tavern, Philadelphia, PA & Host of "A Taste of History" (CCS)    

                               Beef Demonstration – Dr. Jonathan Campbell (LFS)           

1:00 p.m.             Pennsylvania State Police Drill Team Demonstration (NHA)

                               Thermador Chefs Challenge – "Iron Chef" Style Competition with local Chefs & Media Personalities (CCS)

                               Backyard Chickens – Suzanne Blacks (LFS)

1:30 p.m.              Clean Water Partnership – Jason Hean (LFS)

2:00 p.m.             PA Preferred Junior Baking Cookie/Brownie Bar Contest (MHS)

                               Kristina Wisneski, Winner of "Chopped" on Food Network, Executive Chef (CCS)

                               Hex Signs & Mystery Marks in PA - Greg Huber (LFS)

2:30 p.m.              Pennsylvania High School Rodeo Meet and Greet (NHA)

3:00 p.m.              Drew Masciangelo, Executive Chef, Savona Restaurants, Gulph Mills, PA (CCS)      
                               Equine Barn Open to the Public (until 8 p.m.) (EB)

                               Clean Water Partnership – Jason Hean (LFS)

3:30 p.m.              9 Essential Nutrients in Milk – Charley Quick (LFS)

4:00 p.m.             Pennsylvania High School Rodeo Association Championship (NHA)

                               Sheep Herding Demonstration (EA)

                               PA Preferred Chocolate Cake Contest (MHS)

                               Qui Qui Musarra, Executive Chef, Mangia Qui, Harrisburg, PA (CCS)

                               Chronic Wasting Disease in PA – Courtney Colley (LFS)

4:30 p.m.              Veal Demonstration – Dr. Jonathan Campbell (LFS)          

5:00 p.m.              Farm Show Fashions with a Flair (BH)

                               David Santucci, Regional Sales Manager, Country Fresh Mushrooms, Avondale, PA (CCS)

5:30 p.m.             Hex Signs & Mystery Marks in PA - Greg Huber (LFS)

6:00 p.m.             Junior Cattle & Swine Skill-a-thon (KCC)

                               Wine Competition Awards Ceremony (MHS)

                               Honey Extraction Demonstration – PA State Bee Keepers Association (CCS)

6:30 p.m.              Beer Competition Awards Ceremony (MHS)
                               Decline of the Honeybee – Perry Arlia (LFS)

7:00 p.m.             Grand Champion Jr. Market Lamb, Followed by Showmanship (SA)

                               Cheese Competition Awards Ceremony (MHS)

7:30 p.m.              Cider Competition Awards Ceremony (MHS)

8:00 p.m.              Mounted Archery Demonstration (NHA)

                                Wine, Cider, Beer, & Cheese Pairing Demonstration (MHS)