Begin Main Content Area

FRIDAY, JANUARY 10, 2020

HOURS: 8 AM TO 9 PM


Location Key:

BH          PA Preferred® Banquet Hall
CCC        Crossroads Conference Center
E             East Hall
KCC        Keystone Conference Center
NHA       New Holland Arena
CCS        Culinary Connection Stage
LFS         Lancaster Farming Stage
EL           East Maclay Street Lobby

MHS      Main Hall Stage
SA          Small/Sale Arena
GEX       Giant® Exposition Hall
EA          Equine Arena
EB          Equine Barn
M            Main Hall


8:00 a.m.           Open Sheep Show (SA)
                             Dairy Cattle Show (EA)

                             Open Dairy Goat Judging (NW)

9:00 a.m.           Smart Talk – WITF (LFS)

                             Chair Seat Weaving Demonstration – Bill Bender (MHS)

9:30 a.m.           Horse Shoeing, Hoof Trimming, and Sheep Shearing Demonstration (NHA)

10:00 a.m.         Maple Production Demonstration – PA Maple Syrup Producers (CCS)

                             Avoiding Scams and Identity Theft – Katrina Boyer (LFS)

                             Blacksmith Demonstration – PA Artist Blacksmith Association (MHS)

10:30 a.m.          Spotted Lanternfly Calendar Awards – PA Department of Agriculture (LFS)

11:00 a.m.           Chef Instructor Robert Luckenbaugh & Students from The Pennsylvania School of Culinary Arts (CCS)
                             Agri-Magic Show (MHS)

                             Century Farm Awards – PA Department of Agriculture (LFS)

12:00 p.m.          Will Shaw, Sous Chef, Bear's Den at the Hershey Lodge & Convention Center, Hershey, PA (CCS)                                                Make It and Take It: Book Marks (MHS)

                              Leopold Awards – PA Department of Agriculture (LFS)

12:30 p.m.           Save and Invest in PA – Katrina Boyer (LFS)

                              Draft Horse Hitch Demonstration (NHA)

1:00 p.m.             The Best Pulled Pork Sandwich Competition presented by the PA Pork Producers Council (CCS)                   Alpacas 101 – Angie Grove (LFS)

1:30 p.m.             Suri Alpaca Fiber & Yarn: Natural & Dyeable – Carol Reed (LFS)

2:00 p.m.            Sarah Dingeldein, Executive Chef, Greystone Brew House, Dillsburg, PA (CCS)

                             Cyber Security – Katrina Boyer (LFS)

                             Supreme Champion Dairy Cow (EA)

                             Blacksmith Demonstration – PA Artist Blacksmith Association (MHS)
               

2:30 p.m.           Celebrity Cow Milking Contest (EA)

                             Radon Gas in the Home: What Every Pennsylvania Should Know – Bob Lewis (LFS)

3:00 p.m.           Showmanship Clinic & Junior Exhibitor Party (SA)

                             Agri-Magic Show (MHS)

                             Kyle Mason, Executive Corporate Chef, Appalachian Brewing Company, Harrisburg, PA (CCS)

                             4-H Presentation – Chandler, Mesa, & Savannah Brown (LFS)

3:30 p.m.           Milk a Cow Event (EA)

4:00 p.m.          Jesse Burnham, Executive Chef, Stock's on Second, Harrisburg, PA (CCS)

                             Beef Exchange – Sierra Brown

4:30 p.m.           Making Maple Syrup 101 – PA Maple Syrup Council (LFS)              

5:00 p.m.           School Cooking Challenge with Students from The Pennsylvania School of Culinary Arts (CCS)
                             Sticky Bun Contest (MHS)

                             How to Save Money and Energy on your Farm – Michelle Ferguson and Ed Boito (LFS)

5:30 p.m.           Dairy Goat Best Doe in Show (NW)

                             Comeback Story: The Harrisburg Peregrine Falcon Bert Myers (LFS)

                             Junior Breeding Sheep Showmanship (SA)

6:00 p.m.           PA Equine Showcase (EA)

                              Honey Extraction Demonstration – PA State Beekeepers Association (CCS)

                              Rabbit Hopping – Sally Turner (LFS)

                             Agri-Magic Show (MHS)

7:00 p.m.           PRCA Circuit Finals Rodeo (NHA)

8:00 p.m.           Goodnight Farm Show: Storytime with Pennsylvania Royalty, USA Miss Philadelphia (MHS)